.
  • Ürün iade şartları

. Ürünlerde müşteri haklı bulunduğunda değişim yapılmaktadır, para iadesi yapılmamaktadır. Sitemizden Alış veriş yapan müşterilerimiz Bu sözleşmeyi kabul etmiş sayılmaktadir. Kargo ücretleri tarafımızdan karşılanmamaktadır

 

ÜRÜN DEĞİŞİM ŞARTLARI

 

Tüketici Hakları gereği, vermiş olduğunuz siparişinizden vazgeçme hakkınızı, siparişiniz kargoya teslim edilmeden önce kullanabilirsiniz. Bunun için siparişinizin "kargoya verildi" bilgisi eposta ile bildirilmeden önce  Değiştirmek istediğiniz siparişiniz yada ürün hakkında bilgi vermeniz gerekmektedir. Eğer siparişiniz kargoya teslim edilmiş ise Tüketici Koruma Kanunu gereği 1 hafta içinde Değişim hakkınızı kullanabilirsiniz. 

Resul@toptanpapyon.com'a bilgilendirme maili atmalı detaylı ve fotograflı olmalıdır.

Kargo ücretleri müşteriye aittir.


DEĞİŞİM  ŞARTLARI

 

Satılan ürünlerin Değişilebilirliği şu koşulların sağlanması durumunda mümkün bulunmaktadır:

 

Değişim maksadıyla iade işlemi teslim tarihinden itibaren 7 gün içinde gerçekleştirilmelidir.

 değişimi talep edilen ürün orijinal ambalajı bozulmamış, kullanılmamış ve eksiksiz şekilde ve varsa tüm aksesuarları ile hasarsız teslim edilmelidir. Ürün mutlaka orijinal ambalajı bozulmamış ve yeniden satılabilir konumda bulunmalıdır.

Kargo ile iadelerde iade bedeli müşteriye ait olup, karşı taraf ödemeli gönderimler kabul görmeyecektir. 
(Not: Ürünlerimizi iade ederken Defolu veya hasarlı olduğundan emin olmadan göndermeyiniz. Size iade edilmektedir.! )

Ürünün iade koşulları ve satış sözleşmesine uygun şekilde faturası ile tarafımıza ulaştırılması akabinde 20 işgünü içinde Değişim işlemi gerçekleştirilecektir. Para iadesi yapılmamaktadır.

 

İade veya değişim talebinizi neden belirterek, Resul@toptanpapyon.com'a bilgilendirme maili atmalı detaylı ve fotograflı olmalıdır. Başka yöntemlerle itiraz kabul edilmeyecektir. Sosyal medyadan atılan resim vs. dikkate alınmaz şirket resmi E-Mailine detaylı fotograflar atılmalıdır.

Yukarıdaki koşular dahilinde iadesi gerçekleştirilmeyen ürünlerin iadesi ile ilgili tüm masraflar ALICI tarafından karşılanacaktır.

Üstteki garanti ve iade şartları sadece internet üzerinden gerçekleştirilen satışlar için geçerlidir.

İadesi Kabul Edilmeyen Ürünler;

MADDE 6- CAYMA HAKKI

Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik'in Cayma Hakkı başlıklı 7.maddesi 4.fıkrası c bendine göre ; Tüketicinin istekleri veya açıkca onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallarda tüketici cayma hakkını kullanamaz. Ayrıca tüketicinin, niteliği itibariyle geri gönderilmeye elverişli olmayan ve çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan malların teslimine ilişkin sözleşmelerde cayma hakkı yoktur.

Numune Yaptırılarak Firma için veya kişisel özel bir Renk Veya Desen çalıştırılan hiçbir ürünün para iadesi yapılamaz. Anlaşmazlık durumunda müşteri haklıysa ürünün tekrar yapılması için gerekli zaman belirlenip tekrar imalata alınması ve imalat termin tarihi SAYIN Tekstile aittir.

 

MADDE 7- YETKİLİ MAHKEME

İşbu sözleşmenin uygulanmasında, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca ilan edilen değere kadar Tüketici Hakem Heyetleri ile SATICI'nın yerleşim yerindeki Tüketici Mahkemeleri yetkilidir.(İstanbul Mahkemeleri yetkilidir.)

Ürünüm Hasarlı çıktı, ne yapmalıyım?

Sipariş ettiğiniz ürünün Kırık, hasarlı,tamamen bozulmuş çıkması halinde kargo görevlisi yanınızda ise tutanak tutturmanızı, yanınızdan ayrıldı ise şubeyi geri arayarak tutanak tutturmak için geri çağırmanızı rica ederiz. Bu sırada Resul@toptanpapyon.com'a bilgilendirme maili atmalı detaylı ve fotograflı olmalıdır. müşteri temsilcilerimize ürününüzün kırık, hasarlı,tamamen bozulmuş çıktığı ile ilgili bilgilendirme yapmanızı rica ederiz.

Tutanak tutturmak için şubenin tarafınıza kurye göndermemesi durumunda müşteri temsilcilerimiz adresinize kurye yönlendireceklerdir.

Kırık, hasarlı,tamamen bozulmuş çıkan ürün ile ilgili tutanak tutturmanızın ardından kuryeye teslim etmenizi rica ederiz.

Ürünün tarafımıza ulaşması ile birlikte ürün tutarı alışveriş sırasında kullandığınız Hesabınıza eksiksiz olarak iade edilecektir.

Kargo ücretleri müşteriye aittir,  tarafımızdan karşılanmamaktadır.

Ürünler paketlenmeden önce tarafımızca kontrol edilmektedir. Bu sebeple ürünün kutudan hasarlı çıkması halinde tutanak tutulması gereklidir. Tutanak tutturulmaması durumunda ürünün iadesini kabul edemeyeceğimizi bilmenizi isteriz.

 


yukarı git